Sıkça Sorulan Sorular

Belge alacak adayların genellikle bizlere sordukları soruları bir başlık altında topladık. SRC BelgesiODY BelgesiÜDY BelgesiYetki Belgeleri ve Psikoteknik Raporu ile ilgili sürekli belge alacak adayların sordukları soruların cevaplarını uzman ekibimiz ile cevapladık. Sizlerde buraya eklenmesini istediğiniz sorular var veya cevap arıyorsanız, hemen bizlere yazınız.

Okumaya devam et “Sıkça Sorulan Sorular”

ÜDY Belgesi Nedir?

ÜDY Belgesi Nedir?

ÜDY Belgesi alacak kişilerin yetki belgelerine sahip bir firmada Üst Düzey Yönetici olarak görev yapmaları aranan şartlardan en önemlisidir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin kapsam ve faaliyetlerini göstermekte olan gerçek veya tüzel kişilerin yetkili pozisyonlarda ve unvanlarda faaliyet göstermesi gerekmektedir. Yetki faaliyetleri ise yönetim kurulu üyesi, genel müdür, genel koordinatör gibi şeklinde olmalıdır. Bu şekilde ÜDY Belgesi almaya hak kazanacaklar ve denetimlerde bu belge sizlerden talep edilecektir.

Okumaya devam et “ÜDY Belgesi Nedir?”

ÜDY 1 Belgesi

ÜDY 1 Belgesi

ÜDY 1 Belgesiuluslararası yolcu taşımacılığı yapan bir firmada yetkili olarak görev yapan Üst Düzey Yöneticilere verilen Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Belirtilen yetki belgelerine sahip ve uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firma yetkililerinin bu belgeyi alması zorunludur. ÜDY 1 Belgesi aynı zamanda ÜDY 1 Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak da bilinmektedir. Yönetmeliklerce ve firmanın yapmış olduğu iş hacmine göre yetki belgelerine sahip tüm firmalarda yetkili kişilerce ÜDY 1 Belgesi bulunması ve firmanın bu belgeye sahip yetkilileri istihdam etmesi zorunludur.

Okumaya devam et “ÜDY 1 Belgesi”

ÜDY 2 Belgesi

ÜDY 2 Belgesi

ÜDY 2 Belgesi alacak yetki belgeleri olan bir firmada yetkili bir Üst Düzey Yönetici iseniz firmanız yurt içinde yolcu taşımacılığı yapan bir firmadır. ÜDY 2 Belgesi genel olarak yetki belgelerine sahip yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firma yetkililerine verilen Üst Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Yetki belgelerine sahip firmaların Üst Düzey Yöneticiolarak görev yapan yetkililerin ÜDY 2 Belgesi almaları zorunludur. Firmalar da ÜDY 2 Belgeli yetkili istihdam etmek zorundadır.

Okumaya devam et “ÜDY 2 Belgesi”

ÜDY 3 Belgesi

ÜDY 3 Belgesi

ÜDY 3 Belgesi almak için bir arayış içerisine girdiyseniz, yetki belgelerine sahip uluslararası eşya, kargo ve yük taşımacılığıyapan bir firmada Üst Düzey Yönetici olarak görev yapmaktasınız. Öncelikle ÜDY 3 Belgesi alacaksınız fakat Sınavsız (Muafiyetli) ÜDY Belgesini hiç daha önce duydunuz mu? Sınava girmeden rahatlıkla ÜDY 3 Belgesi alabilmektesiniz. Ama aranan şartlardan en temeli 25.02.2006 tarihinden önceki 3(üç) sene boyunca yetki belgelerine sahip uluslararası yük taşımacılığı yapan bir firmada yetkili olarak görev yapmış olmalısınız. SGK Dökümü, Sicil Gazetesi gibi gerekli evrakları da ibraz etmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiye ulaşmak için Sınavsız (Muafiyetli) ÜDY Belgesi yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Okumaya devam et “ÜDY 3 Belgesi”

ÜDY 4 Belgesi

ÜDY 4 Belgesi

ÜDY 4 Belgesi alacaksanız L1M2N2P2 ve R1 Yetki Belge türlerinden herhangi birine sahip Yurtiçi Yük Taşımacılığı yapan bir firmada Üst Düzey Yönetici olmanız gerekmektedir. Yetki belgelerine sahip firmaların bu belgeyi alması zorunludur. Almama durumunda kanunların belirtilen maddelerince firmalara cezai işlem, puantaj düşümü ve geçici yürütme durdurma cezai işlemleri uygulanmaktadır.

Okumaya devam et “ÜDY 4 Belgesi”

ÜDY Belgesi Gerekli Evraklar

ÜDY Belgesi Gerekli Evraklar

ÜDY Belgesi alacak Üst Düzey Yöneticilerin kayıt olmadan önce bilmesi gerekenlerden biride Gerekli Evraklar hususudur. Üst Düzey Yöneticilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi için kayıt olurken sizlerden istenilen evraklar aslında diğer belgelerde istenilen evraklarla hemen hemen aynıdır. Şayet Sınavsız ÜDY Belgesi almıyorsanız. Çünkü Sınavsız ÜDY Belgesi alırken biraz durumlar farklılaşabiliyor. Genel olarak istenilen evraklar diğer ÜDY Belge türlerinde de aynıdır. Bu ÜDY Belge türleri; ÜDY 1 BelgesiÜDY 2 BelgesiÜDY 3 Belgesi ve ÜDY 4 Belgesi şeklindedir. Gelelim istenilen evraklara…

Okumaya devam et “ÜDY Belgesi Gerekli Evraklar”

Sınavsız ÜDY Belgesi

Sınavsız ÜDY Belgesi

Sınavsız ÜDY Belgesi almak için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bir firmada Üst Düzey Yöneticilik yapıyorsunuz ve firmanızın yetki belgelerine göre firmanızdan ÜDY Belgesi istenmekte ise sizlere en yakın ÜDY Merkezinden bu belgeyi temin edebiliyorsunuz. Normal bir belge alır gibi 3(üç) aşamadan geçmeniz gerekiyor. Bunlar kayıt, ders ve sonunda da sınav olarak ki başarılı olmanız durumunda Üst Düzey Yöneticilik Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanıyorsunuz. Tabi bu yöntemin dışında da Sınavsız (Muafiyetli) ÜDY Belgesi alma durumunuz bulunuyor.

Okumaya devam et “Sınavsız ÜDY Belgesi”

ÜDY Belgesi Alma Süreci

ÜDY Belgesi Alma Süreci

ÜDY Belgesi alacak Üst Düzey Yöneticilerin öncelikli durumlarını sorgulamak gerekmektedir. Sınavsız ÜDY Belgesi mi yoksa Sınavlı ÜDY Belgesi mi alacaklar? Yetki belgelerine sahip bir firma da 25.02.2006 tarihinden önceki 3(üç) yıl Üst Düzey Yöneticilik görevi yaptıysanız ve bunları SGK Dökümü veya Sicil Gazetesi gibi ibraz etmeniz durumunda sizler Sınavsız ÜDY Belgesine hak kazanmış bir Üst Düzey Yöneticisinizdir. Üst Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesini sınavsız almaya hak kazanmışsınızdır.

Okumaya devam et “ÜDY Belgesi Alma Süreci”

ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri

ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri

ÜDY Belgesi SınavlarıÜDY Belgesi Sınavları 1 Ocak 2017 öncesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılmaktaydı ama 01.01.2017 tarihinden sonra Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş ve SRC Belgesi SınavıODY Belgesi Sınavıve ÜDY Belgesi Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması bir yönden iyi bir durum. Çünkü Ulaştırma Bakanlığı SRC BelgesiODY Belgesi ve ÜDY Belgesi sınavlarını 3(üç) veya 4(dört) ayda bir gerçekleştiriyordu. Milli Eğitim Bakanlığı ise Milli Eğitim Müdürlüklerince sınavları her ay yapmaktadır. Buda kayıt olduğunuz ayın bir sonraki ayında sınav olarak gerçekleştiriliyor.

Okumaya devam et “ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri”